Létezik egyáltalán? Milyen megnyilvánulásai vannak, és lehet-e kezelni?

Az ital, amely az egyik embernek energiát, koncentrációt és jó közérzetet ad, egy másik ember életét meglehetősen kellemetlenné teheti. Ez akkor kezdődik, ha az érintett személy kávéallergiában szenved.

Kávéallergia tünetei

A kávéallergia nem különbözik különösebben a többi ételallergiától. Itt is megfigyelhetjük a tünetek skáláját a legenyhébbtől az egészen veszélyesig:

  • hányinger, hányás;

  • hasi görcsök;

  • bőrnyilvánulások - viszkető kiütések stb.;

  • Légszomj, köhögés;

  • nyelési problémák;

  • szédülés, ájulásérzés;

  • az ajkak és a nyelv viszketése vagy duzzanata;

  • szívritmuszavarok.

Szélsőséges esetekben anafilaxiás sokk léphet fel, ezért még a mérsékelt tünetek is általában a szükséges figyelmet vagy orvosi beavatkozást igénylik.

Allergia vs. túladagolás

Nem szabad összetéveszteni az allergiás tüneteket azokkal, amelyek a koffein túladagolását kísérhetik, és amelyek a következők lehetnek:

  • álmatlanság;

  • gyomorpanaszok;

  • fejfájás, fokozott idegesség;

  • gyors szívverés;

  • izomremegés.

Valószínűleg mindenki találkozott már ilyenekkel valamikor. Az emberek a koffein hatásaira való érzékenységükben is jelentősen eltérhetnek egymástól. Ez attól függ, hogy a szervezet milyen gyorsan képes a koffeint metabolizálni. És természetesen a tolerancia mértéke is szerepet játszik.

Aki rendszeresen, azaz naponta kávézik, az általában különösebb nehézség nélkül elviseli a nagyobb koffeinadagot. Ezzel szemben az a személy, aki csak szórványosan fogyaszt kávét, valószínűleg erősebben reagál a túlzott bevitelre.

Tényleg kávéallergiás?

Meg kell említenünk, hogy a kávéallergia nem túl gyakori. Ha kávéfogyasztás után nem kívánt tüneteket tapasztal, gondolja át azt is, hogy ezeket nem feltétlenül a kávé okozza-e, és lehet, hogy a kávé valamelyik összetevőjére - leggyakrabban a tejre, vagy a különböző ízesítő szirupokra - reagál, ha cukormentes, mesterséges édesítőszerekkel édesített termékről van szó, akkor lehet, hogy valamelyik összetevőre reagál negatívan.

A megoldás az, hogy főzzön otthon egy jó minőségű, adalékanyagmentes kávét (vagy rendeljen egy kávézóban), és tesztelje, hogyan tolerálja az italt.

Kávéallergia = koffeinallergia

A legtöbb esetben ez a szabály érvényes. Ez azt jelenti, hogy óvatosnak kell lenned más típusú italokkal vagy élelmiszerekkel is, amelyek koffeint tartalmazhatnak (teák, üdítők, csokoládé, energiaitalok, szeletek, egyes táplálékkiegészítők stb.).

A koffeint lassan metabolizáló emberek általában problémákkal küzdenek. Ez azonban nem mindig allergia, mint olyan, sok esetben a problémákat koffein-intoleranciaként diagnosztizálják. Ez közel sem olyan veszélyes, mint maga az allergia. Az allergia kialakulásakor a szervezet egyértelműen károsnak ítéli a koffeint, és ennek következtében az immunrendszer antitesteket kezd kiválasztani, ami aztán a fent említett káros hatások kaszkádját váltja ki.

Létezik-e gyógymód?

A koffeinérzékenyek számára a megoldás a koffeinmentes kávé fogyasztása, vagy a normál kávé fogyasztásának jelentős csökkentése. A koffeinmentes kávé a legtöbbeknek nem okoz nehézséget, mivel a maradék koffein mennyisége nagyon kicsi.

Allergia esetén mindent orvosnak kell értékelnie, de a kávé/koffeinallergiásoknak mindenképpen eleve kerülniük kell a kockázatos összetevőket. Ha továbbra is fogyasztják őket, még ha kis dózisban is, fennáll a veszélye annak, hogy tüneteik súlyosbodnak.