Mi a helyzet a terhesség és a szoptatás alatti kávéfogyasztással? Békében meg tudsz inni egy csésze kedvenc italodból, vagy jobban tennéd, ha egy ideig tartózkodnál a kávétól?

Egyaránt találkozhatott már olyan véleményekkel, amelyek szerint a terhesség alatti kávézás túl kockázatos, illetve a valamivel kedvezőbb nézettel, amely szerint napi egy csésze kávé nem árt. De mivel minden várandós anya a legjobbat szeretné utódjának, ezért közelebbről is megnéztük neves szakértők véleményét.

Nem szabad elfelejteni, hogy a kávé önmagában nem feltétlenül kockázatos, alapvetően a koffein beviteléről van szó, amelynek bizonyítottan élénkítő hatása van, emeli a vérnyomást és felgyorsítja a szívverést. Áthalad a méhlepényen, ezért az adagot figyelemmel kell kísérni, mivel a magzat nem rendelkezik a koffein metabolizálásához szükséges enzimekkel. És ahogy a koffein ébren tartja Önt, úgy természetesen hatással lesz a babára is.

Egy sor elvégzett tanulmány alapján tudjuk, hogy nem kell teljesen lemondani a koffeines kávéról, de a terhesség alatt célszerű a koffeinbevitelt napi 150-200 mg-nak megfelelő adagra korlátozni. Ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy elméletileg naponta két csésze csöpögtetett kávét ihatsz. Minden várandós kismamának konzultálnia kell nőgyógyászával a koffeinfogyasztásról, figyelembe véve jelenlegi egészségi állapotát és általános kórtörténetét.

Napjainkban jó, ha nem felejtjük el, hogy a koffein forrása nemcsak a kávé, hanem a fekete és a zöld tea, a kakaó, a kólaitalok vagy a csokoládé is.

Koffein vs. terhesség

Mit ne higgyünk el

Ne ijedjen meg attól a gondolattól, hogy a terhesség alatti koffeinfogyasztás születési rendellenességeket okoz. Nem rendelkezünk olyan tanulmányokkal, amelyek hasonló következtetésre jutottak volna.

Mit jó tudni

  • A terhes nők szervezete általában lassabban dolgozza fel a koffeint.
  • A koffein nagyobb dózisai egyes tanulmányok szerint a vetélés fokozott kockázatával járhatnak.
  • Egyes tanulmányok szerint a terhesség alatt kávét vagy más koffeintartalmú italokat és termékeket fogyasztó anyák gyermekeinek kisebb a születési súlya. (Hogy érzékeltessük, a születési súlyban az átlagos különbség 66 gramm, a mért hosszban pedig 0,32 cm volt.)
  • Mivel az utolsó trimeszter önmagában általában álmatlansággal jár, érdemes megfontolni, hogy nem súlyosbítja-e a problémákat a koffeines kávé fogyasztása ebben az időszakban. Ez természetesen felveti a kérdést...

A koffeinmentes kávé fogyasztása a megoldás?

Ha figyelembe vesszük, hogy a koffeinmentes kávéból a koffein 97%-a eltávolításra kerül, a terhesség és a szoptatás alatt határozottan jobb választás.

Koffein vs. szoptatás

Tudjuk, hogy az elfogyasztott koffein kis mennyiségben átjut az anyatejbe. Ezért van értelme korlátozni a koffeinbevitelt a szoptatás alatt. Ha egy szoptató anya naponta két-három eszpresszót iszik, akkor elég nagy a kockázata annak, hogy a gyermekének alvászavarai lesznek. Tehát még szülés után is bölcs dolog nem túlzásba vinni a koffein fogyasztását.

Források:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31818639/

https://www.nih.gov/news-events/news-releases/moderate-daily-caffeine-intake-during-pregnancy-may-lead-smaller-birth-size

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26026343/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4507998/