El sem tudod képzelni az életedet kávé nélkül, és egyszer csak bejön az orvos azzal a paranccsal, hogy a csontritkulás miatt meg kell szakítanod ezt az erős kötődést. Tényleg teljesen le kell mondanod a kávéról?

A kávé okozhatja a csontok elvékonyodását?

Nem egészen. Nem önmagában a kávéval van a baj. A kockázatot kifejezetten a koffein jelenti. Ha tehát az orvosod csontritkulás miatt - terápiás vagy megelőzési okokból - megtiltotta neked a kávéfogyasztást, akkor némileg leegyszerűsítette az egész kérdést. Kerülnie kell a koffeint, azaz a többi koffeintartalmú italt és ételt.

Miért?

A koffein bizonyítottan befolyásolja szervezetünk kalcium-felhasználását. A kalcium pedig az egyik legfontosabb ásványi anyag, amelynek hiánya részt vesz az orvosi körökben csontritkulásként ismert betegség, közkeletű nevén a csontok elvékonyodásának kialakulásában.

A fokozott koffeinfogyasztás megakadályozza a szervezet kalciumfelvételét. Így hiába viszünk be elegendő mennyiséget ebből az ásványi anyagból az étrendünkkel vagy étrend-kiegészítőkkel, ha nem szívódik fel megfelelően, nem tudja ellátni funkcióit, többek között a csontok szilárdságának biztosítását. Az értékes ásványi anyag ezért a vizelettel ürül ki, és ezzel számos egészségügyi problémát kockáztatsz. Most persze fel kell tenni a kérdést...

Mit jelent a fokozott koffeinbevitel

A legtöbb tanulmány szerint napi 400 mg koffein bevitele nem jelent egészségügyi kockázatot, és ebbe beletartozik a csontritkulás lehetséges kockázata is. Hogy jobb képet kapjunk, 400 mg koffein például 3-4 csésze kávéban, 10 doboz kólában vagy öt Red Bullban található.

2022-ben végeztek egy tanulmányt, amelyben azt vizsgálták, hogy egy kilenc órán keresztül elfogyasztott 800 mg koffein adagja milyen mértékben zavarja a kalcium felszívódását. Ebben az esetben már 77%-kal nőtt a vizelettel ürülő kalcium mennyisége. De körülbelül nyolc csésze kávé vagy 10 Red Bullnak megfelelő koffeinadagról beszélünk.

Nem kell búcsút mondanod a kávénak

Ha tehát megszoktad, hogy élvezed a napi két kávét, valószínűleg nem kell lemondanod róla a csontritkulás miatt. Amit azonban mindenképpen meg kell tenned, az az, hogy gondoskodj arról, hogy elegendő mennyiséget kapj ebből a fontos ásványi anyagból (és számos más, a betegség kialakulásában kulcsszerepet játszó ásványi anyagból - D-vitamin és K-vitamin), gondoskodj az egészséges életmódról - a rendszeres testmozgás nagyon fontos a csontritkulás megelőzésében, ahogy az is, hogy dohányzol-e vagy sem.

A szív, a máj vagy a vese bizonyos krónikus betegségeiben szenvedők, a cukorbetegek és a gyulladásos betegségekben, például reumás ízületi gyulladásban szenvedők stb. Hasonlóképpen, akik rendszeresen és hosszú távon szednek bizonyos gyógyszereket, hajlamosabbak lehetnek a betegségre. Ez különösen igaz a kortikoszteroidokra, a pajzsmirigybetegségre szedett gyógyszerekre, az immunszuppresszánsokra és egyes vérhígítókra (Warfarin).

Akik pajzsmirigybetegségre szednek gyógyszert, szintén nagyobb valószínűséggel lehetnek ilyenek.

A kávé tehát rendben van?

Elvben nem, de semmiképpen sem szabad túlzásba vinni a koffeinbevitelt, és ha egyéb kockázati tényezők is fennállnak, akkor orvoshoz kell fordulni a helyzetért.

Megfelelően kell kezelni a helyzetet.

Források:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/1609631/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3912260/