Beszélhetünk a kávé hashajtó hatásáról? Igaz, hogy egy csésze reggeli nemcsak az agyadat, hanem a beleidet is felébreszti?

A valóság az, hogy míg a kávéfogyasztók egy csoportjának az első néhány korty után azonnal a mosdót kell keresnie, addig mások nem észlelik ezt a hatást. A szervezet és annak reakciói valóban nagyon egyéniek.

A kávé hatása a bélrendszerre

Ezzel a kérdéssel számos tanulmány foglalkozott. Érdekes módon megállapították, hogy a koffeines és a koffeinmentes kávé egyaránt serkenti a bélmozgást. Az itt leírt hatás nem tulajdonítható teljes mértékben a koffeinnek. Felmerült a kérdés, hogy a bélmozgást csak az ital hőmérséklete serkenti-e, de közelebbről megvizsgálva a meleg víz fogyasztása közel sem volt olyan hatásos, mint a kávéfogyasztás.

A vizsgálatban résztvevők mintegy harmada egyértelműen megerősítette, hogy a forró kávé fogyasztása után perceken belül érezte a hatást a belekre és a székletürítés szükségességét. Ez a stimuláció a koffeines kávé esetében kifejezettebb, mint a koffeinmentes kávé esetében, és mindkét esetben összehasonlíthatatlanul nagyobb, mint a langyos vagy meleg víz fogyasztása.

A szakértők tehát határozottan a kávé hashajtó (laxatív) hatásáról beszélnek, de a hatásmechanizmusról még nem tisztázott. Az is érdekes, hogy más koffeintartalmú italok (kóla, energiaitalok stb.) fogyasztása nem jár ilyen hatással. A tejjel édesített kávé esetében figyelembe kell venni a tej és a cukor vagy édesítőszer tartalmát is.

Azok, akik nem tudják elég jól megemészteni a laktózt (tejcukrot), a kávé hashajtó hatását részben a benne lévő tejnek tulajdoníthatják. A mesterséges édesítőszerek használata is összefüggésbe hozható azzal, hogy az ital elfogyasztása után azonnal a WC-re kell menni.

A kávé, mint a hasmenés oka

A kávé jótékony hatása sok ember számára örvendetes lehet, kivéve, ha a kávé hasmenéses széklethez vezet. Ez néhány érzékenyebb egyénnél előfordulhat, és ez a mellékhatás a szimpatikus idegrendszer túlzott stimulációjával és a bél közvetlen irritációjával függ össze, ami hasmenést vagy más gyomor-bélrendszeri problémákat eredményezhet. A tejeskávé fogyasztását követő hasmenés oka lehet az is, ahogyan már említettük, hogy a lakosság több mint felének problémái vannak a laktóz emésztésével.

Ha tehát - különösen reggelente - a fenti nehézségekkel küzd, próbáljon növényi tejet tenni a kávéjába. Néhány nap múlva rájöhet, hogy egyáltalán nem volt igazságos a kávét hibáztatni a hasmenésért. Éppen ellenkezőleg, gyulladáscsökkentő összetevőinek köszönhetően a kávé megvédi a beleket számos kellemetlen betegségtől, beleértve azokat is, amelyek hasmenésben nyilvánulhatnak meg.

A heveny hasmenést általában vírusos, bakteriális vagy parazitás fertőzés okozza, de bizonyos gyógyszerek mellékhatása is lehet.

Mit lehet ebből levonni?

A kávé kétségtelenül segíthet a rendszeres reggeli székletürítésben, de serkentő hatása a bélműködést is befolyásolja. A legvalószínűbb azonban, hogy nem maga a kávé okozza a hasmenést, és ha ez a probléma jelentkezik, akkor máshol keresse a bűnösöket; jó eséllyel a tej vagy egy mesterséges édesítőszer.

Források:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1378422/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9581985/

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1046/j.1365-2036.2001.00952.x