Amint ahogy a kávé az egyik legnépszerűbb és leggyakrabban fogyasztott ital, úgy az epehólyagproblémák is az egyik legelterjedtebbek egy bizonyos kortól kezdve.

Mi történik, ha egy "epehólyagember" egyben "kávéember" is?

A statisztikák szerint az 55 év feletti férfiak 10%-a és a nők 20%-a szenved epekövességben. A szakértők szerint ezeket a rossz életmód okozza, és az öröklődés is szerepet játszik. Mindenesetre az epehólyagbetegségben szenvedő és rendszeresen kávézó emberek csoportja meglehetősen nagy lehet. Elég nagy ahhoz, hogy felmerüljön a kérdés, milyen hatással van a kávéfogyasztás az epehólyagproblémákra.

Kávé vs. GALLULÁR

Örülni fog azoknak a tanulmányoknak az eredményeinek, amelyek ismételten megerősítik, hogy a kávéfogyasztás több mint 20%-kal csökkentheti az epekő kialakulásának kockázatát. De azoknak, akik jelenleg akut állapotban vannak, és a kövek kellemetlen fájdalmat okoznak nekik, az orvosuk azt mondhatja, hogy ebben az időszakban ne igyanak kávét. Bármilyen paradoxnak is hangzik, az orvos tanácsa teljesen helyes.

A kávé megelőzésként jótékony hatású, de azoknál a betegeknél, akiknél már kialakultak problémák, a kávé valójában ronthat az állapoton.A kávéban lévő koffein valójában az epehólyag összehúzódását okozza. Ha pedig gyulladás vagy kövek vannak jelen, a fájdalom intenzívebbé válik. Egészséges epehólyagban viszont az ilyen összehúzódások kívánatosak, segítik az epe kiválasztását, amely részt vesz az ételek emésztésében.

A friss kávé közvetve az epehólyagnak is jót tehet. Ismert, hogy segíti a zsírégetést az anyagcsere-aktivitás serkentésével. Ez kétségtelenül csökkenti a túlsúly és az elhízás kockázatát, amelyek mindkettő az epehólyagbetegség kialakulásának kockázati tényezői.

Ha tehát arra a kérdésre, hogy az epehólyag jól kijön-e a kávéval, akkor valószínűleg a következőképpen kell válaszolnunk...

  1. Az egészséges epehólyag jól kijön a kávéval, és bizonyítottan előnyös a jó minőségű kávé rendszeres fogyasztása.
  2. De ha epehólyagproblémái vannak, és epekövektől szenved, kövesse orvosa tanácsát, és a kezelés ideje alatt kerülje kedvenc italát.

Források:

https://jamanetwork.com/journals/jama/fullarticle/190309