Hogyan előnyös vagy nem előnyös az egészségünknek, ha éhgyomorra kávézunk?

A kávéfogyasztás időzítésével kapcsolatban általában két alapvető kérdés merül fel: a kedvenc italunknak este hódoljunk-e, kockáztatva ezzel az esetleges álmatlanságot, vagy egészséges-e éhgyomorra kávézni - esetleg reggel az első dolgot -.

Míg az első esetben egy csésze kávé gyakran azt a célt szolgálja, hogy a fogyasztó ébren tartsa a kávét, és az agya "működőképes" maradjon, addig az éhgyomorra fogyasztott kávéval kapcsolatban olyan vélemények kerülnek előtérbe, amelyek szerint nem biztos, hogy teljesen egészséges.

Hogyan viselkedik a kávé, amikor először a gyomorba kerül?

Többnyire figyelmeztetésekkel találkozol, hogy a böjtölés közben elfogyasztott kávé irritálja a gyomornyálkahártyát, hányingert, emésztési zavarokat stb. okozva. Ez persze igaz lehet, mert mindenkinek másképp érzékeny a gyomra, és bizonyos emésztőrendszeri betegségekben szenvedők számára a böjtkávézás semmiképpen sem ajánlott. Ez különösen igaz az irritábilis bél szindrómára, de a refluxban, gyomorfekélyben vagy gyakori gyomorégésben szenvedők is ebbe a csoportba tartoznak.

Az egészséges egyének esetében a szakértők szerint nincs ok az aggodalomra, és ha nincs problémája a böjtkávéval, nyugodtan fogyassza így. Ezzel szemben egyesek számára ez az időzítés kényelmes lehet, mivel kutatások kimutatták, hogy a kávé serkenti a gyomorsavtermelést. És biztos vagyok benne, hogy vannak köztetek olyanok, akiknek jót tesz egy csésze étkezés előtt.

A kortizol mítosz

Az éhgyomorra történő kávéfogyasztással kapcsolatban találkozhat azzal az elképzeléssel is, hogy ilyenkor a kávé a kortizol nevű stresszhormon szintjének emelkedését okozza. Az anyag krónikusan emelkedett szintje számos egészségügyi problémával hozható összefüggésbe, a magas vérnyomástól kezdve a szívbetegségeken át a cukorbetegségig.

Mivel a kortizol természetes módon úgy működik a szervezetünkben, hogy a szintje reggel, ébredés után a legmagasabb, és a nap folyamán csökken, az éhgyomorra történő kávéfogyasztás meglehetősen veszélyes lehet, ha a már amúgy is magas szint megemelkedik.

A szakértők szerint azonban fontos megjegyezni, hogy a rendszeresen kávézó emberek esetében a kortizolszintre gyakorolt hatás nagyon kicsi. Számos tanulmány még arra a következtetésre is jutott, hogy ilyen esetben a stresszhormon szintje egyáltalán nem emelkedik. Ráadásul nincs bizonyíték arra, hogy a kávé kortizolra gyakorolt lehetséges hatása feloldódna az étkezés utáni kávézással.

Az egész kortizol-ügyet tehát a vonatkozó anyagok tanulmányozása után azzal a következtetéssel zárhatjuk le, hogy ha a kávé már okozna is szintemelkedést, az csak átmeneti probléma lenne, így az egészségügyi problémák kockázata minimális. Ráadásul minden valószínűség szerint a kávé kortizolra gyakorolt hatását nem befolyásolja az éhgyomri fogyasztás.

Ezért nem állítható, hogy a kávéfogyasztás teljesen kockázatmentes. Az érzékenyebb egyéneknek számos kellemetlen élményük lehet, például túlzott nyugtalanság, idegesség, hányinger, fejfájás vagy alvászavarok. A terhes és szoptató nőknek a terhes és szoptató nőknek mindenképpen korlátozniuk kell a kávéfogyasztást. De ha nem tartozik a magas kockázati csoportba, és nem okoz gondot, hogy reggel éhgyomorra igyon meg egy csésze illatos kávét, akkor nincs ok arra, hogy lemondjon róla.

Források:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20070100/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28675917/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2257922/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4791892/