...melyik három kávétípussal lehet a legnagyobb szeletet csinálni a pénztárcádból?

A modern világ a szokatlan, a rendkívüli és az egyedi dolgokban lubickol, és a szokatlan dolgok iránti vágy, amelyhez a hajlandóság párosul, hogy lélegzetelállító összegeket fizessünk érte, a kávétól sem riad vissza.

  1. BLACK IVORY

1 kg-ért kb. 2.500 amerikai dollárt kell fizetni

Ha az úgynevezett cibetkávéra tippeltél az aranyéremért, tudnod kell, hogy 2012-ben a képzeletbeli trónon az az úgynevezett elefántkávé váltotta fel, amely Észak-Thaiföldről származik. Ez is egy olyan kávé, amely egy másik emlős (elefánt) emésztőrendszerén áthaladva kerül a kávéfőzőbe.

A fekete elefántcsont kávé esetében csak a legfinomabb Arabica kávébabokat kínálják fel az elefántoknak fogyasztásra, 33 kilogramm kávébabból 1 kilogramm végtermék készül.

Ezt az elefántkávét kizárólag a Maldív-szigeteken és Thaiföldön található, Michelin-csillagos luxusszállodák és éttermek kínálják, így kétségtelen, hogy csak a kiválasztott kevesek élvezhetik különleges ízét (állítólag csokoládés jegyeket hordoz, és teljesen hiányzik belőle a keserűség nyoma).

  1. KOPI LUWAK

1 kg-ért akár 1300 amerikai dollárt is fizethet

A "kopi luwak" elnevezés mögött nem más, mint a "cibetkávé". Vagyis olyan kávé, amelyet apróbb, nyestszerű emlősök, a pettyes gyapjas vipera, a pörkölés előtt elfogyasztottak. A rovarok táplálékát szívesen variálják a kávéfa gyümölcseivel. Azonban nem emésztik meg a pékárut (azaz a kávébabot), hanem erjesztett állapotban választják ki. A kopi luwak kávé a gumók emésztőrendszerében történő erjedés során megfosztja a kávé keserűanyagaitól, és az így "kezelt" kávébabokból finom, aromás, szokatlan ízű kávé készül.

A források szerint a cibetkávé éves termelése körülbelül 250 kilogramm, ami kétségtelenül a magas ár egyik oka. És talán már kitalálta, hogy az ilyen kávé nem mindig a vad cibetfélék ürülékéből származik. Ezeket az állatokat gyakran mesterségesen, farmokon nevelik, meglehetősen megkérdőjelezhető körülmények között, nem ritkán a kegyetlenség határát súrolva. Ezután természetesen minden fogyasztónak saját lelkiismeretével kell mérlegelnie, hogy elviselhető-e számára az a kockázat, hogy kopi luwak kávéját esetleg az állatok szenvedésével váltják meg.

  1. FINCA EL INJERTO

1 kg-ért 1 100 amerikai dollárt kell fizetni

Ezt a guatemalai Finca el injerto kávét "a minőség királynőjének" nevezik, és egy ökológiai családi gazdaságból származik, amely tiszteletben tartja a biogazdálkodási gyakorlatot. Ez az első olyan kávéfarm Guatemalában, amely "CO2-semleges" minősítést kapott. Az Aguirre család magasan, lombkorona alatt, nagyon termékeny talajon termeszti kávéfáit. Gyümölcseikre a nagyon apró babok jellemzőek.

Az éremnyertesek nyomában például.

  • A SAINT HELENA kávé arról a szigetről származik, ahol Bonaparte Napóleon élete utolsó éveit töltötte. Finom virágos illat, citrusos és karamellás jegyekkel.

  • HACIENDA LA ESMERALDA Panama délnyugati lejtőin termesztett kávé. Teljesen kézzel szüretelik, és kellemesen diós íze van egy csipetnyi étcsokoládéval.

  • OSPINA kávé, amelyet a kolumbiai Andok trópusi erdeiben termesztenek. A vulkáni hamuban gazdag talaj nyilvánvalóan jót tesz neki. A gazdaság alapítója, Mariano Ospina Rodriguez 1835-ben választotta ezt a termékeny helyet. Neki köszönhető, hogy Kolumbia hamarosan a világ egyik legfinomabb kávéját kezdte termelni.